Przewiń do góry
© 2023, Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku
Strona główna
Goście 2021

Teatr A

  • Tags:

    Amnezis, Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, Gliwice, Teatr

Przewiń

Teatr A

offowy teatr religijny z Gliwic

Teatr A jest offowym, zawodowym teatrem religijnym. Działamy nieprzerwanie od 1996 roku. Inspiracją do spektakli jest głównie Słowo Boże. Litera A w naszej nazwie to nic innego jak Anamnezis, czyli uobecnienie. I tym Uobecnieniem Pana chcemy się dzielić, tym chcemy doświadczać widza. W swoi dorobku mamy blisko 40 repertuarowych premier. Jesteśmy Teatrem w drodze. Z naszymi spektaklami odwiedziliśmy wiele miast w Polsce i Europie. Graliśmy między innymi w rzymski Panteonie. Jesteśmy twórcami megawidowisk „Franciszek wezwanie z Asyżu” i „Jonasz”, które zaprezentowaliśmy w katowickim Spodku. Wciąż chcemy być w drodze i dzielić się obecnością Boga z innymi.
PASJA” – Czerpiąc inspirację z średniowiecznych misteriów wielkopostnych, spektakl posługuje się jednocześnie językiem teatru współczesnego – ekspresyjnego, odwołującego się do prawdy emocji i doznań; Pasja to próba dotykania  Tajemnicy Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa – fundamentu chrześcijańskiej doktryny. Motorem dramaturgicznym „Pasji”, opisującej ewangeliczne wydarzenia od triumfalnego wjazdu do Jerozolimy aż po Zmartwychwstanie, czynią twórcy spektaklu zderzenie tragedii Judasza, do pewnego momentu narzucającego okrutne reguły gry, z czułą relacją Uczniów Jezusa. Spektaklowi towarzyszy wykonywana „na żywo” muzyka. Zdjęcia oraz zwiastun spektaklu:

http://teatr-a.org/spektakle/pasja/

„POCZĄTEK” to pierwszy spektakl przygotowywany w ramach planowanego cyklu przedstawień, które pod wspólnym tytułem Biblijny Teatr Dziecięcy próbują opowiedzieć najmłodszemu widzowi całą (no, może prawie całą) Biblie. Opowiadamy wiec o sprawach ważnych i poważnych. Jednocześnie opowiadamy dzieciom, wiec siłą rzeczy musimy nieco „spuścić z tonu”. Snujemy opowieść bez zadęcia, śmiertelnej powagi, szukając prostoty i uśmiechu. To nawet stosunkowo łatwo przychodzi. Trudniej, gdy trzeba mówić o tragedii, grzechu, zbrodni Kaina. Ale cóż – i to, i tamto jest w tej historii.  Dobro i zło – jak w dobrze wymyślonej baśni, w konflikcie, ale i z koniecznym Happy Endem.