Przewiń do góry
© 2020, Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku
Strona główna
Leżajsk

Festiwal 2020

  • Tags:

    festiwal, program 2020

Przewiń

Podsumowanie

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku

W dniach 8-17 października  Leżajsk po raz kolejny zamienił się w stolicę kultury chrześcijańskiej. To był niesamowity czas, wielkie święto wiary. Kilkanaście dni, kiedy mogliśmy inaczej spojrzeć na Boga i świat Jego wartości, który nam proponuje. Na pewno był to inny festiwal niż poprzednie jego edycje. Bardziej kameralny i spokojny, z racji panujących w całym kraju rozmaitych obostrzeń.W różnych wydarzeniach naszego Festiwalu wzięło udział blisko 5000 osób! Jako Organizatorzy Festiwalu, czyli Franciszkański Ośrodek Kultury i Klasztor oo. Bernardynów w  Leżajsku, zaprosiliśmy wielu znamienitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, warsztatów tematycznych, prelekcji i pokazów dzielili się swoimi pasjami, swoją wiarą i miłością do Boga. Każdego dnia Festiwalu miała miejsce Eucharystia.Ale po kolei: Festiwal Kultury Chrześcijańskiej Leżajsk 2020 rozpoczął się 8 października Eucharystią, sprawowaną przez o. Klaudiusza Barana OFM, Kustosza Sanktuarium.

Po Mszy Świętej odbył się kameralny koncert w wykonaniu dobrze znanego małżeństwa: MAGDY ANIOŁ& ADAMA SZEWCZYKA. Wysłuchaliśmy cudownego koncertu, w którym muzyka i słowa stawały się mistyczną modlitwą. Wspaniale się złożyło, że podstawą tego koncertu stały się rozważania tajemnic różańcowych.  Dopełnieniem nastrojowego recitalu stały się przepełnione miłością słowa wykonawców o ich małżeństwie, rodzinie i codziennym życiu, które nabiera sensu wtedy gdy jest oparte na miłości i modlitwie. Drugiego dnia Festiwalu od samego rana aż do wieczora gościliśmy JOANNĘ JĘDRZEJCZYK, mistrzynię świata MMA, która w fascynujący sposób opowiadała o swojej pasji i bezwarunkowej ufności Bogu, któremu zawierza całe swoje życie. Dla Joanny, jak sama podkreśla, ważna jest optyka serca, a nie sprawne oko. Sportsmenka napełniła nas nadzieją i przekonaniem, że aby kochać bliźniego najpierw trzeba zaakceptować i pokochać siebie jako wspaniałe, niepowtarzalne dzieło Pana Boga.

W trzecim dniu królował taniec, który zagościł u nas dzięki ŻANECIE MAJCHER i jej teatrowi Camino. Spektakl taneczny „Wif(r)ii” to opowieść  o tym, jak bardzo współczesny człowiek jest uzależniony od smartfonu, internetu i mediów społecznościowych. Nieustannie poszukujemy zasięgu, będąc w pracy, podróży, w domu czy nawet z bliskimi. Notorycznie sprawdzamy Messenger lub podglądamy innych. Nawiązujemy relacje online, ale mamy kłopot z tymi offline. Podczas spektaklu w bardzo emocjonalny sposób zostaliśmy zmuszeni do refleksji czy taki styl życia ma sens i czy naprawdę warto podążać za nurtem dzisiejszego świata.

W kolejnym dniu w świat YouTube zabrała nas MAGDA BEREDA, która swoim czarującym śpiewem i młodzieńczym entuzjazmem podniosła nas na duchu. Kariera Magdy rozwija się głównie w Internecie. To tam dzieli się własną muzyczną twórczością, która w szybkim tempie zyskała na popularności. Swoją naturalnością przyciąga setki tysięcy osób, a jej styl bycia i wiara w marzenia stanowią inspirację dla wielu młodych ludzi.

Poniedziałkowy wieczór festiwalowy to niesamowicie twórcze spotkanie z aktorem DARIUSZEM KOWALSKIM. Pan Dariusz to miłośnik słowa i wielbiciel poezji. Mieliśmy niezwykłą przyjemność wysłuchania fragmentów „Pana Tadeusza” i wierszy Cypriana Kamila Norwida w interpretacji aktora. Nasz Gość to również wspaniały świadek wiary. Podzielił się z nami refleksjami nad rolą i miejscem Boga w życiu swoim i swojej rodziny. Zwrócił uwagę na to jak ważna i często zapomniana jest przez nas postawa wdzięczności w życiu.

13 października cały nasz Festiwal zawierzyłyśmy Matce Bożej, Tej z Fatimy, celebrując na leżajskich dróżkach nabożeństwo ku Jej czci. W środę przenieśliśmy się w teatralny świat, w który zabrał nas TEATR MASKA, wystawiając sztukę o świętym Franciszku z Asyżu. Sztuka ta adresowana jest przede wszystkim do najmłodszej widowni, ale jej przesłanie-odwaga, wrażliwość i radość płynąca z głębokiej wiary-jest uniwersalne i zawsze aktualne. Spektakl przypomniał nam o tym, jak zachwycający może być świat, gdy tylko znajdziemy czas, aby się zatrzymać i przyjrzeć mu się z dziecięcą uwagą. A chęć niesienia pomocy i dzielenia się swoim szczęściem oraz wdzięczność za każde stworzenie, nawet to najmniejsze, to cechy, które warto rozwijać. Następnego dnia swoją muzyką, tekstami i pięknym głosem zachwyciła nas wszystkich ANIKA DĄBROWSKA, zwyciężczyni drugiej edycji programu „The Voice Kids”. To niezwykła dziewczyna, która urzeka swym talentem i promieniującą radością. Na spotkaniu z leżajską publicznością Ania, bo tak brzmi jej prawdziwe imię, opowiedziała o swoich pasjach twórczych, jakimi są: pisanie tekstów, śpiew, taniec i aktorstwo. Pochodzi z małej miejscowości, zmaga się z chorobą, a mimo to osiągnęła już tak wiele. Szczerze namawiała uczestników spotkania, aby nie bali się spełniać swoich marzeń, bo ich realizacja przynosi olbrzymią satysfakcję i z niczym nieporównywalną radość. W drugiej części spotkania artystka zaśpiewała kilka utworów ze swojej debiutanckiej płyty.

Ostatnie dwa dni Festiwalu to takie „wisienki na torcie”. Najpierw pełne emocji, humoru i energii spotkania z dziennikarzami: IDĄ NOWAKOWSKĄ-HERNDON i TOMASZEM WOLNYM, których opowieści ze studia telewizyjnego w Warszawie skłoniły do refleksji, że w życiu najważniejsze są relacje! One przetrwają na zawsze!

Nasz Festiwal zakończyliśmy 17 października uroczystą Eucharystią sprawowaną przez Ministra Prowincjalnego naszej Prowincji, Ojca Teofila Czarniaka OFM oraz konferencją światowej sławy twórcy sztuki chrześcijańskiej, Ojcem MARKO IVANEM RUPNIKIEM, który połączył się z nami z Rzymu.

>Bogu niech będą dzięki za ten czas! Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom. Dziękujemy także wszystkim za obecność i wszelkie wsparcie!

Dziękuje całemu sztabowi organizacyjnemu: Madzi, Kasi, Madzi, Krysi, Róży, Emilce, Beacie, Natalii, Marcie, Paulinie, Grażynie, Jackowi, Tomkowi, Wieśkowi, Dawidowi, Maćkowi, Mikołajowi, Adamowi. Dziękuje tym, którzy dbali by o naszym festiwalu było głośno: Jackowi za świetne zdjęcia, Tomkowi i Marceli za Extra filmiki. Dziękujemy sponsorom naszego Festiwalu: Szkółce Roślin Ozdobnych Dąbek, ITS, Fizjomedicus, Pilpol, Brat.pl-zdrowa żywność, Sekretariatowi Dzieł Bernardyńskich Opus Bonum i firmie SuperDrob. Dziękujemy naszym Patronom Medialnym: TVP 1, TVP Rzeszów, Radiu Fara, Radiu Via.

Bartymeusz Kędzior OFM – dyrektor Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej oraz Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku.

Galeria gości

Ważne informacje

Dodatkowe informacje dotyczące naszego Festiwalu

Każdego dnia trwania Festiwalu – Eucharystia o godz. 18.00 (Bazylika OO. Bernardynów w Leżajsku)
Imprezy towarzyszące: Wystawa zdjęć Teatru Franciszek działającego przy FOK


*Spotkania Festiwalowe dla uczniów szkół po uprzedniej rezerwacji.


W związku z Covid-19 wszystkie spotkania festiwalowe odbędą się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.