Przewiń do góry
© 2020, Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku
Strona główna
Leżajsk

Festiwal 2021

  • Tags:

    festiwal, program

Przewiń

Podsumowanie Festiwalu

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku

Jaki to był Festiwal? Wszystko zaczęło się 5 czerwca, Eucharystią o godz. 12.00, której przewodniczył nasz rodak-Biskup Ignacy Dec, a kazanie wygłosił o. Bartymeusz Kędzior OFM, Dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął kurs biblijny prowadzony przez wykładowcę uniwersyteckiego, doktora teologii i znakomitego biblistę Marcina Majewskiego, którego tematem był „Święty Paweł na nowo odczytany”. Wieczór festiwalowego dnia zarezerwowany był dla nastrojowego koncertu w wykonaniu Krzysztofa Iwaneczko. Udział w koncercie tego młodego artysty był bez wątpienia dla nas wszystkich wielką przyjemnością. Również dla muzyka, co sam podkreślał-spotkanie z publicznością na żywo to ogromna i długo wyczekiwana radość.

Drugiego dnia była MOC, a to za sprawą naszego kolejnego gościa – zespołu Luxtorpeda. Publiczność naszego Festiwalu żywiołowo reagowała na występ artystów składający się z  wielu znanych utworów zespołu m.in. takich  jak: „Cel”, „Siódme”, „List”, „Kod genetyczny DDA”. Członkowie Luxtorpedy również niezwykle hojnie i z niesamowitą empatią poświęcali czas swoim fanom, zarówno przed jak i po koncercie, co dodatkowo uprzyjemniło ten festiwalowy dzień.

Trzeci dzień to ponowne spotkanie z Marcinem Majewskim pt.:”Odkrywamy Ziemię Świętą”. Było ono wirtualną i duchową podróżą do Ziemi Świętej, do tego skrawka, gdzie działał, nauczał, umarł i zmartwychwstał Jezus.

Czwartego dnia było energicznie, gdyż mieliśmy przyjemność gościć piękną i niezwykle utalentowaną artystkę, która odkryła przed nami swoje serce pełne marzeń. Roksana Węgiel – Roxie, 16-latka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jej utwory w serwisie YouTube mają milionowe wyświetlenia, a ona sama jest idolem i inspiracją dla rzeszy młodych ludzi. ROXIE opowiedziała nam o najcenniejszych wartościach kierujących jej życiem! Są to przede wszystkim: Bóg, miłość i rodzina; najpiękniejsze wartości, które pomagają Jej pozostać sobą w świecie show-biznesu. Skromne, szczere i mądre wypowiedzi naszego gościa wywarły na wszystkich ogromne wrażenie!

Marcin Jakimowicz, pisarz i ceniony dziennikarz „Gościa Niedzielnego” umocnił nas doświadczeniami własnej żywej wiary w trudnej kwestii zmagań duchowych piątego dnia. A w szóstym dniu naszego Festiwalu, którego gościem był Krzysztof Ziemiec, zrozumieliśmy, że „wszystko jest po coś”. Nasz gość odkrył przed nami swoje życie z pasją, jaką dla Niego jest przede wszystkim rodzina, a także dziennikarstwo i praca w mediach.

Kolejne dni także były różnorodne. Magdalena Suszek-Bąk zajmująca się rysowaniem piaskiem, czyli twórczością wizualną z pogranicza malarstwa, rysunku i animacji filmowej, „narysowała” nam historię zaczerpniętą z Pisma Świętego opowiadająca o stworzeniu świata. Patrzyliśmy z zachwytem i obserwowaliśmy powstające obrazy, które po chwili zamieniały się za sprawą artystki w kolejne, wspaniale odmalowujące następujące po sobie etapy stworzenia świata zgodnie z zamysłem Bożym. Wieczorem tego dnia wystąpił przed festiwalową publicznością Tomasz Samołyk, twórca filmów chrześcijańskich.

Kolejny, dziewiąty dzień, to intymna rozmowa z artystką wizualną Kamilą Kansy, która tworzy i publikuje swoje dzieła pod pseudonimem Laura Makabresku. W czasie trwania festiwalu w holu naszego FOK-u mogliśmy oglądać wystawę Jej zdjęć. Zachwycając się oglądanymi pracami Laury wsłuchaliśmy się w piękną poetycką opowieść o przemianie jej duszy, życia i twórczości, po tym jak Bóg pociągnął ja do siebie i obdarzył laską. Również tego dnia odbyły się warsztaty z psychologii pozytywnej prowadzone przez ojca Piotra Kwiatka OFM Cap.

Kolejne dni to spotkania z teatrem. Gościem Festiwalu był Teatr „A”, który przyjechał do nas Gliwic. Po raz pierwszy w historii naszego festiwalu, mieliśmy okazję podziwiać spektakl plenerowy. Po zapadnięciu zmroku, aktorzy Teatru “A” zaprosili widzów do przeżycia wyjątkowego zdarzenia teatralnego zatytułowanego „Exultet”. Kolejnego dnia obejrzeliśmy w wykonaniu aktorów Teatru „A” sztukę pt.: ”Początek”, która opowiada biblijną historię stworzenia świata. Sztuka adresowana jest do młodszych dzieci, ale w rzeczywistości był to spektakl familijny.

Kolejni goście, czyli Michał Niewiadomski Mimello Artyści do Usług!, sympatyczny i wesoły aktor, zaprosił dzieci w zaczarowany świat cyrku. Natomiast ks. Krzysztofa Porosło i Marcin Zieliński porozmawiali z nami pięknie i merytorycznie na temat jedności w Kościele. Obaj rozmówcy chcieli pokazać nam, że mamy prawo różnić się w podejściu do wiary, gdyż każdy z nas odnajduje się w innej duchowości. Ale dopóki w kontekście wiary łączą nas sprawy fundamentalne to nasza duchowość jest dobra gdyż do Boga prowadzi wiele dróg, czasem bardzo odmiennych.

Kolejnego, trzynastego dnia było lirycznie. Zadbało o to małżeństwo aktorów:  Piotr Cyrwus i Maja Barełkowska. Przedstawili Oni program poetycki „Dancing” powstały w oparciu o wybrane wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Znakomita interpretacja poezji Gałczyńskiego i ogromny talent tej pary aktorskiej zachwycił widzów.

Czternasty dzień naszego to dwa spotkania wieńczące powoli ten czas. Pierwsze z nich to połączenie online z Magdaleną Wolińską-Riedi, polsko-watykańską dziennikarką, która jako jedna z nielicznych, świeckich kobiet, przez prawie 20 lat, mieszkała w najmniejszym państwie na świecie, jakim jest Watykan. Kolejnymi gośćmi tego dnia byli Gabriela i Wojciech Gąsiorowie, czyli GGDuo, którzy przyjechali do nas z muzyką i słowem. Niezwykła muzyka, piękny głos Gabi urzekły nas.

Ostatni dzień festiwalu rozpoczęły warsztaty z siostrą Anną Marią Pudełko pt.:”Dar wzajemności”. W ich połowie, o godz. 12.00 dobremu Bogu podziękowaliśmy za dar tych ostatnich dwóch tygodni Eucharystią w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Leżajsku w Leżajsku pod przewodnictwem o. Klaudiusza Barana OFM, Kustosza leżajskiego Sanktuarium.

…było PIĘKNIE!

Galeria Festiwalu 2021

Ważne informacje

Dodatkowe informacje dotyczące naszego Festiwalu

Każdego dnia trwania Festiwalu – Eucharystia o godz. 18.00 (Bazylika OO. Bernardynów w Leżajsku)
Imprezy towarzyszące: Wystawa zdjęć Teatru Franciszek działającego przy FOK


*Spotkania Festiwalowe dla uczniów szkół po uprzedniej rezerwacji.


W związku z Covid-19 wszystkie spotkania festiwalowe odbędą się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.